2024 Critics Choice Award Winners: Movies and TV
movie
best photo
american fiction
barbie
the color purple
holdovers
Murderers of the Flower Moon
maestro
Oppenheimer – Winner
past life
poor thing
salt burn
best actor
Bradley Cooper – Maestro
Leonardo DiCaprio – Murders of the Flower Moon
Colman Domingo – Rustin
Paul Giamatti – The Holdovers – Winner
Cillian Murphy – Oppenheimer
Jeffrey Wright – American Novel
Best Actress Award
Lily Gladstone – Murderer of the Flower Moon
Sandra Hüller – Anatomy of a Fall
Greta Lee – Past Life
Carey Mulligan – Maestro
Margot Robbie – Barbie Doll
Emma Stone – Poor Thing – Winner
Best Supporting Actor Award
Sterling K. Brown – American Novel
Robert De Niro – Murders of the Flower Moon
Robert Downey Jr. – Oppenheimer – Winner
Ryan Gosling – Barbie
Charles Melton – May December
Mark Ruffalo – Poor thing
Best Supporting Actress Award
Emily Blunt – Oppenheimer
Daniel Brooks – The Color Purple
America Ferrera – Barbie
Jodie Foster – Nyad
Julianne Moore – May December
Da’Vine Joy Randolph – The Holdovers – Winner
Best Young Actor/Actress
Abby Ryder Fortson, Are You There God? It’s me, Margaret.
ariana greenblatt, barbie doll
cara lane, wonka
Milo Machado Graner, Anatomy of a Fall
Dominic Sessa, The Holdovers – Winner
Madeleine Una Boyles, Creator
Best acting ensemble
air
barbie
the color purple
holdovers
Murderers of the Flower Moon
Oppenheimer – Winner
Best Director Award
Bradley Cooper – Maestro
Greta Gerwig – Barbie Doll
Yorgos Lanthimos – Poor thing
Christopher Nolan – Oppenheimer – Winner
Alexander Payne – The Holdovers
Martin Scorsese – Murderer of the Flower Moon
Best Screenplay Award
Kelly Fremon Craig – Are you God there? It’s me, Margaret.
Andrew Haigh – All of Us Strangers
Cord Jefferson – American Fiction – WINNER
Tony McNamara – Poor thing
Christopher Nolan – Oppenheimer
Eric Roth and Martin Scorsese – Murderers of the Flower Moon
Best Original Screenplay Award
Sammy Birch – May December
Alex Convery – Air
Bradley Cooper & Josh Singer – Maestro
Greta Gerwig & Noah Baumbach – Barbie – Winner
David Heminson – The Holdovers
Celine Song – Past Life
Best Cinematography Award
Matthew Libatique – Maestro
Rodrigo Prieto – Barbie
Rodrigo Prieto – Murderer of the Flower Moon
Robbie Ryan – Poor thing
Linus Sandgren – Saltburn
Hoyte Van Hoytema – Oppenheimer – Winner
Best Production Design Award
Susie Davies, Charlotte Diricks – Saltburn
Ruth de Jong, Claire Kaufman – Oppenheimer
Jack Fisk, Adam Willis – Murderer of the Flower Moon
Sarah Greenwood, Katie Spencer – Barbie – Winner
James Price, Shona Heath, Zuza Michalek – Poor Things
Adam Stockhausen, Chris Moran – Asteroid City
Best editing award
William Goldenberg – Aviation
Nick Hoey – Barbie
Jennifer Lame – Oppenheimer – Winner
Yorgos Mavropsaridis – poor thing
Thelma Schoonmaker – Murders of the Flower Moon
Michelle Tesoro – Maestro
Best Costume Design Award
Jacqueline Durand – Barbie – Winner
Lindy Heming – Wonka
Francine Jamison-Tanchak – The Color Purple
Holly Waddington – Poor thing
Jacqueline West – Murders of the Flower Moon
Janty Yates, David Crossman – Napoleon
Best hair & makeup
barbie – winner
the color purple
maestro
oppenheimer
poor thing
Priscilla
best visual effects
creator
Guardians of the Galaxy Vol. 3
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part 1
Oppenheimer – Winner
poor thing
Spider-Man: Across the Spider-Verse
Best comedy award
american fiction
barbie – winner
bottoms
holdovers
I don’t hold a grudge
poor thing
Best Animated Film Award
boy and heron
elemental
Nimona
Spider-Man: Across the Spider-Verse – Winner
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem
wish
Best foreign language film award
Anatomy of a Fall – Winner
godzilla minus one
perfect days
snow party
taste of things
zone of interest
best song
“Dance the Night” – Barbie
“I’m Just Ken” – Barbie – Winner
“Peach” – Super Mario Bros. Movie
“Road to Freedom” – Rustin
“This wish” – wish
“What was I made for?” – Barbie
highest score
Jerskin Fendrix – Poor thing
Michael Giacchino – Snow Society
Ludwig Göransson – Oppenheimer – Winner
Daniel Pemberton – Spider-Man: Beyond the Spider-Verse
Robbie Robertson – Killers of the Flower Moon
Mark Ronson, Andrew Wyatt – Barbie
tv set
Best drama series award
The Crown (Netflix)
The Diplomat (Netflix)
The Last of Us (HBO | Max)
Loki (Disney+)
The Morning Show (Apple TV+)
Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+)
Succession (HBO | Max) – Winner
Time to Win: The Rise of the Lakers Dynasty (HBO | Max)
Best Actor in a Drama Series
Kieran Culkin – Succession (HBO | Max) – Winner
Tom Hiddleston – Loki (Disney+)
Timothy Olyphant – Justified: City Primeval (FX)
Pedro Pascal – The Last of Us (HBO | Max)
Ramon Rodriguez – Will Trent (ABC)
Jeremy Strong – Succession (HBO | Max)
Best Actress in a Drama Series
Jennifer Aniston – The Morning Show (Apple TV+)
Aounjanue Ellis – Justified: City Primeval (FX)
Bella Ramsey – The Last of Us (HBO | Max)
Keri Russell – The Diplomat (Netflix)
Sarah Snook – Succession (HBO | Max) – Winner
Reese Witherspoon – The Morning Show (Apple TV+)
Best Supporting Actor in a Drama Series
Khalid Abdallah – The Crown (Netflix)
Billy Crudup – The Morning Show (Apple TV+) – Winner
Ron Cephas Jones – The Truth Will Be Told (Apple TV+)
Matthew Macfadyen – Succession (HBO | Max)
Ke Huy Quan – Loki (Disney+)
Rufus Sewell – The Diplomat (Netflix)
Best Supporting Actress in a Drama Series
Nicole Beharie – The Morning Show (Apple TV+)
Elizabeth Debicki – The Crown (Netflix) – Winner
Sophia Di Martino – Loki (Disney+)
Celia Rose Gooding – Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+)
Karen Pittman – The Morning Show (Apple TV+)
Christina Ricci – Yellowjackets (Showtime)
Best Comedy Series Award
Abbott Elementary School (ABC)
Barry (HBO | Max)
The Bear (FX) – Winner
The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
Poker Face (Peacock)
Reservation Dog (FX)
Reduce (Apple TV+)
What we do in the shadows (FX)
Best Actor in a Comedy Series
Bill Hader – Barry (HBO | Max)
Steve Martin – Only Murders in the Building (Hulu)
Kayvan Novak – What We Do in the Shadows (FX)
Drew Tarver – The Other Two (HBO | Max)
Jeremy Allen White – The Bear (FX) – Winner
D’Pharaoh Woon-A-Tai – Reservation Dogs (FX)
Best Actress in a Comedy Series
Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
Quinta Branson – Abbott Elementary School (ABC)
Ayo Edebiri – The Bear (FX) – Winner
Bridget Everett – Somebody Somewhere (HBO | Max)
DeBerry Jacobs – Reservation Dogs (FX)
Natasha Lyonne – Poker Face (Peacock)
Best Supporting Actor in a Comedy Series
Phil Dunster – Ted Lasso (Apple TV+)
Harrison Ford – Shrink (Apple TV+)
Harvey Gillen – What We Do in the Shadows (FX)
James Marsden – Juror (Amazon Freevee)
Ebon Moss Backrack – The Bear (FX) – Winner
Henry Winkler – Barry (HBO | Max)
Best Supporting Actress in a Comedy Series
Paulina Alexis – Reservation Dogs (FX)
Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
Janelle James – Abbott Elementary School (ABC)
Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary School (ABC)
Meryl Streep – Only Murders in the Building (Hulu) – Winner
Jessica Williams – Shrink (Apple TV+)
Best limited series
Beef (Netflix) – Winner
Daisy Jones & the Six (Prime Video)
Fargo (FX)
Travel companion (Showtime)
Chemistry Lessons (Apple TV+)
Love & Death (HBO | Max)
Murder at the End of the World (FX)
Little Light (National Geographic)
Best TV Movie Award
Kane’s Rebel Court-Martial (Showtime)
Finest Kind (Paramount+)
Mr. Monk’s Last Case: A Monk’s Movie (Peacock)
No One Will Save You (Hulu)
Quiz Lady (Hulu) – WINNER
Reality (HBO | Max)
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
Matt Bomer – Fellow Traveler (Showtime)
Tom Holland – The Crowded Room (Apple TV+)
David Oyelowo – Rome: Bass Reeves (Paramount+)
Tony Shalhoub – The Last Case of Mr. Monk: The Monk Movie (Peacock)
Kiefer Sutherland – Cain’s Rebel Court-Martial (Showtime)
Steven Yeun – Beef (Netflix) – Winner
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
Kaitlyn Deaver – Nobody Will Save You (Hulu)
Brie Larson – Chemistry Lessons (Apple TV+)
Bel Powley – Little Light (National Geographic)
Sidney Sweeney – Reality (HBO | Max)
Juneau Temple – Fargo (FX)
Ali Wong – Beef (Netflix) – Winner
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
Jonathan Bailey – Fellow Traveler (Showtime) – Winner
Taylor Kitsch – Painkiller (Netflix)
Jesse Plemons – Love and Death (HBO | Max)
Lewis Pullman – Chemistry Lessons (Apple TV+)
Liev Schreiber – Little Light (National Geographic)
Justin Theroux – White House Plumber (HBO | Max)
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
Maria Bello – Beef (Netflix) – Winner
Billy Boulet – Small Light (National Geographic)
Willa Fitzgerald – The Fall of the House of Usher (Netflix)
Aja Naomi King – Chemistry Lessons (Apple TV+)
Mary McDonnell – The Fall of the House of Usher (Netflix)
Camila Morrone – Daisy Jones & the Six (Prime Video)
Best foreign language series
Bargain (Paramount+)
The Glory (Netflix)
Good Mothers (Hulu)
Interpreter of Silence (Hulu)
Lupine (Netflix) – Winner
Mask Girl (Netflix)
Moving (Hulu)
Best Animated Series Award
Bluey (Disney+)
Bob’s Burgers (Fox)
Harley Quinn (HBO | Max)
Scott Pilgrim Take Off (Netflix) – Winner
Star Trek: Lower Decks (Paramount+)
Young Love (HBO | Max)
Best talk show
The Graham Norton Show (BBC America)
Jimmy Kimmel Live! (ABC)
The Kelly Clarkson Show (NBC)
Last Week Tonight with John Oliver (HBO | Max) – Winner
Late Night with Seth Meyers (NBC)
The Late Show with Stephen Colbert (CBS)
best comedy special
Mike Birbiglia: The Old Man and the Pool (Netflix)
Alex Borstein: Corsets and Clown Suits (Prime Video)
John Early: More Than Ever (HBO | Max)
John Mulaney: Baby J (Netflix) – Winner
Trevor Noah: Where Was I (Netflix)
Wanda Sykes – I’m an Entertainer (Netflix)